X

Ta strona używa ciasteczek (cookies) w celu zapewnienia najwyższej jakości usług. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

umów się na badania

Informacje dla lekarza

Na badanie materiału z poronienia nie jest wymagane skierowanie od lekarza.

Badanie nie jest refundowane przez NFZ.

Pobieranie materiału z poronienia

Materiał biologiczny należy umieścić w dostarczonym przez pacjentkę pojemniku i zalać jałową solą fizjologiczną.

WAŻNE: pobierać do badania należy tylko kosmówkę, nie przyjmujemy zarodka/płodu ani jego fragmentów.

Formularze dotyczące poronienia i zgodę na badania wypełnia pacjentka. Jeśli lekarz ma uwagi, sugestie lub pytania, prosimy o uzupełnienie formularza pacjentki lub bezpośredni kontakt z nami, nie spowoduje to obciążenia lekarza kosztami badania ani konsultacji.

Materiał z poronienia dostarczają (dowożą lub przesyłają) pacjenci. Jeśli przesłanie materiału biologicznego opóźnia się, pojemnik z materiałem biologicznym należy przechowywać w lodówce (nie zamrażać!). Materiał biologiczny powinien do nas dotrzeć nie później niż 48 godziny od pobrania.

Każdy wynik analizowany jest przez lekarza specjalistę genetyki klinicznej, który przesyła zalecenia dotyczące ewentualnych innych badań genetycznych i poradnictwa genetycznego. Pacjenci mogą też uzyskać poradę genetyczną z omówieniem wyników badania w czasie wizyty w Poradni Genetycznej NZOZ Centrum Genetyki Medycznej GENESIS w Poznaniu lub Zielonej Górze.

Cena badania zależy od jego rodzaju (patrz "Rodzaje i ceny badań").

WAŻNE: Jeśli poronienie samoistne wystąpiło dwukrotnie konieczne jest przeprowadzenie badania kariotypu u obojga partnerów (pobiera się krew). Badanie kariotypu partnerów jest także konieczne, jeśli było jedno poronienie, ale po dłużej trwającym braku ciąży lub gdy w bliskiej rodzinie były niepowodzenia rozrodu albo gdy w rodzinie były porody martwe, zgony dzieci zaraz po urodzeniu, osoby z poważnymi wadami wrodzonymi lub osoby z niepełnosprawnością intelektualną (patrz informacje na stronie www.genesis.pl). W przypadku wymienionych okoliczności badanie kariotypu obojga partnerów (z krwi) może być przeprowadzone w ramach kontraktu z NFZ (wymagane jest skierowanie do poradni genetycznej wystawione przez lekarza, który ma kontrakt z NFZ).

CGM GENESIS dowozi lub przesyła kurierem zestawy do pobierania. Lekarzy zainteresowanych otrzymaniem zestawu prosimy o kontakt.