X

Ta strona używa ciasteczek (cookies) w celu zapewnienia najwyższej jakości usług. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

umów się na badania

Jak można zrobić badania genetyczne?

 


Badanie materiału genetycznego z poronienia można wykonać w NZOZ Centrum Genetyki Medycznej GENESIS w Poznaniu, ul. Grudzieniec 4. Konieczne jest dostarczenie materiału z poronienia (tylko kosmówka). Materiał można dostarczyć osobiście lub przesłać firmą kurierską. W przypadku gdy materiał do badania jest przywożony osobiście po godz.18., prosimy dzwonić dzwonkiem na portiernię. Poniżej przedstawiono badanie materiału z poronienia krok po kroku.

Badanie materiału z poronienia - krok po kroku

1. Pojemnik i płyn do zabezpieczenia materiału z poronienia

Zestaw do przechowywania matriału z poronienia składa się z jałowego pojemnika na mocz oraz 0,9% NaCl (jałowa sól fizjologiczna), które są dostępne w każdej aptece (zdjęcie poniżej). Osoby mieszkające w Poznaniu dodatkowo mogą zaopatrzyć się w zestaw do przechowywania materiału z poronienia bezpośrednio w NZOZ CGM GENESIS w Poznaniu, ul. Grudzieniec 4. Zestaw taki jest dostępny w godzinach 8.00-18.00 (poniedziałek-piątek), a także, w razie potrzeby, przez całą dobę i we wszystkie dni tygodnia. Prosimy o telefoniczną informację do zespołu prowadzącego badanie, szczególnie jeśli odbiór zestawu i/lub dowiezienie materiału z poronienia jest przewidywany poza w/wym. godzinami, lub materiał byłby dostarczony w sobotę lub niedzielę (patrz: Kontakt).

Zestawy dostępne są w oddziałach NZOZ CGM GENESIS.

2. Pobranie materiału z poronienia

W czasie zabiegu oczyszczenia jamy macicy po rozpoznaniu obumarłej ciąży lekarz umieszcza część materiału biologicznego w dostarczonym pojemniku. Materiał biologiczny należy zalać jałową solą fizjologiczną, pojemnik szczelnie zamknąć i przygotować do wysłania lub dowiezienia do NZOZ Centrum Genetyki Medycznej GENESIS w Poznaniu. Ważne: pobierać do badania należy tylko kosmówkę, nie przyjmujemy zarodka/płodu ani jego fragmentów.

Niekiedy dochodzi do spontanicznego wydalenia jaja płodowego w domu. W takich przypadkach badanie genetyczne może się również udać, należy zebrać wydalony materiał biologiczny do pojemnika i postępować jak wyżej. Jeśli badanie ma zostać przeprowadzone na archiwalnym materiale z poronienia (nawet po wielu latach), należy uzyskać kostki parafinowe z pracowni patomorfologicznej, gdzie badanie zostało wykonane i przesłać do nas.

3. Przygotowanie wymaganych formularzy

Na stronie internetowej umieszczono formularz do pobrania i wypełnienia (wersja PDF). Należy wydrukować i wypełnić odręcznie formularz dotyczący pacjentki i obumarłej ciąży. Ważne jest, aby nie pominąć żadnego z punktów formularza i dołożyć starań, aby podane informacje były wiarygodne. Będą one brane pod uwagę przez lekarza genetyka przy przygotowywaniu komentarza do wyników badań i wydawaniu zaleceń. Wypełniony formularz należy dołączyć do przesyłki materiału z poronienia.

4. Przesyłanie materiału z poronienia

Materiał z poronienia należy dowieźć lub przesłać do nas jak najszybciej. Przesyłka jest możliwa za pośrednictwem firmy kurierskiej, przy czym pojemnik z materiałem biologicznym musi być szczelnie zamknięty i dobrze zabezpieczony przed uszkodzeniem (koperty z folią "bąbelkową" i opakowanie kartonowe - mała paczka). Jeśli przesłanie materiału biologicznego opóźnia się, pojemnik z materiałem biologicznym należy przechowywać w lodówce (nie zamrażać!). Materiał biologiczny powinien do nas dotrzeć nie później niż 24 godziny od pobrania. Do przesyłki konieczne jest dołączenie wypełnionego formularza. Formularz obowiązuje także w przypadku badania materiału z kostek parafinowych.

5. Opłacenie badania

Badanie należy opłacić w dniu dostarczenia materiału z poronienia. Można tego dokonać:

  • na miejscu w NZOZ Centrum Genetyki Medycznej GENESIS w Poznaniu (gotówką lub kartą płatniczą bądź kredytową) w godzinach otwarcia Poradni Genetycznej
  • w naszej filii w Zielonej Górze (poniedziałki, wtorki i czwartki) w godzinach otwarcia Poradni Genetycznej (tylko gotówką)
  • przelewem na numer konta bankowego dla pacjentów: PKO BANK POLSKI 30 1020 4027 0000 1102 1251 9437
  • przelewem na numer konta bankowego dla jednostek kierujących: PKO BANK POLSKI 76 1020 4027 0000 1102 1107 3600

Cena badania zależy od jego rodzaju (patrz "Rodzaje i ceny badań").